Mediana wzór

Mediana to statystyka opisowa zaliczana do tzw. miar tendencji centralnej. Jest to wartość, która dzieli rozkład wyników dokładnie na dwie równe części – dokładnie powyżej oraz poniżej wartości mediany znajduje się po 50% obserwacji. Medianę możemy policzyć jedynie w przypadku gdy nasza zmienna wyrażona jest na skali porządkowej bądź też ilościowej. Mediana to statystyka bardzo często wykorzystywana przy dychotomizacji zmiennych ilościowych – staje się ona punktem podziału zbioru danych na dwie części. Mediana zwana jest również wartością środkową.

 

mediana wzór

By móc obliczyć wartość mediany z pewnej liczby obserwacji n, musimy w pierwszej kolejności posortować nasze dane od najmniejszej do największej wartości gdzie n będzie oznaczać wartość największą. Następnie w zależności od tego czy nasza wartość n jest parzysta czy też nie stosujemy następujące wzory .

 

n (nieparzyste) – (n + 1)/2

n (parzyste) – w przypadku gdy n jest parzyste medianą jest średnia arytmetyczna dwóch środkowych obserwacji, które można wyliczyć w następujący sposób

Obserwacja 1 – n/2

Obserwacja 2 – (n/2)+1

 

Po wyliczeniu obserwacji nr 1 i 2 obliczamy na ich podstawie średnią arytmetyczną i to właśnie ona stanowi naszą medianę.

Chcesz policzyć medianę ? zrób to w excelu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *